Oficiálna stránka  MO SRZ DOLNÝ KUBÍN

Príprava na osadenie hniezd

Vážení športový priatelia, rybári !


     Dnes 24.32018 sme boli na revíri 3-2620-1 predpripraviť miesto na osadenie hniezd pre výter rýb.
Toto je úplne nový spôsob osadenia hniezd, ktorý sme ešte po minulé roky neskúšali. Po dlhom zvažovaní, konzultáciách s Jarom Šubjakom a premýšľaní o tom, ako by to bolo najlepšie vymyslieť tak, aby hniezdo neupadalo do bahnitého sedimentu na dne jazier, som sa rozhodol hniezda zavesiť na lano a tým dosiahnem, že hniezdo bude v stĺpci vody, teda len v takej hĺbke, ako si ja určím dĺžkou špagátu. Dnes sme boli natiahnúť dve laná ponad vodu, na ktorých budú visieť hniezda. Na jednom lane tri hniezda a na druhom lane ďalšie tri, prípadne viac, podľa toho, koľko lano unesie. Hniezda budú vyhotovené aj z bedničiek.

PRE PREDSTAVU AKO TO BUDE VYZERAŤ :

- na dno bedničiek uložím ploské skaly, nie moc veľké, ktoré v bedničkách upevním tak, aby mi bedničky neprevrátili, budú slúžiť len na to, aby mi stiahli bedničky pod vodu

- na skaly v bedničkách položím neresový materiál : čečinu a úplne nové materiály, čo sme ešte neskúšali - ostricu, tuju a budem sa snažiť zohnať aj korienky z vŕby ( plánujem týmto spôsobom osadiť 6 a viac hniezd, v každom hniezde bude iný neresový materiál )

- neresový materiál taktiež upevním, aby mi nevyplával z bedničiek von

- ďalej na každý roh bedničiek priviažem špagát a konce špagátu spojím, tým sa mi vytvorí nad bedničkou ihlan zo špagátu, z koncov špagátu vyviažem očko a toto očko pripnem na karabinu, ktorá je upevnená na šnúre

- špagát spustím do hĺbky cca 50 cm pod hladinu a hotovo ! 

Chcel by som vás všetkých veľmi pekne poprosiť, aby ste s týmito natiahnutými lanami nemanipulovali a neodrezávali ich. Skutočne sme sa s tým dnes dosť potrápili. Robíme to pre nás všetkých. 
Laná sú natiahnuté v zátoke, ktorú oddelil pán Svitko.

POZOR !!!
Pre vysvetlenie výberu lokality :
Tieto hniezda budú osadené dominantne pre výter pleskáča, karasa a ostatnej bielej ryby, ale samozrejme že sa na nich môže vytrieť aj zubáč, ak sa v tejto zátoke nachádza matečný pár. 
Pri bežnej obhliadke revíru sa minulý rok na jar pri zvýšenej hladine vody na tomto mieste krásne vytrel pleskáč, karas a ostatná biela ryba na zatopenej vegetácii popri brehu ( Ako dôkaz pridávam fotky - autor fotiek Anton Šumsky ) . Bohužiaľ nám nejaký neprajník hladinu vody v jazere spustil na minimum a všetky ikry ostali na suchu. A práve týmto mojim patentom, že sa bude dať hniezdo na lane spustiť nižšie do vody, by som chcel zabrániť vysušeniu iker, ak by sa aj tento rok našiel taký neprajník.

Laná sú natiahnuté tak, aby nezavadzali v lovnom mieste. Keď budú vhodné podmienky na neres, tak na tieto predpripravené laná osadíme hniezda a vyvesím aj informačné oznamy o uložení hniezd, ktoré už mám schválené a podpísané od hlavného hospodára MO SRZ DOLNÝ KUBÍN. 
Za dnešnú pomoc pri predpríprave ti ďakujem Mário Štubendek .
V prípade akýchkoľvek nejasností alebo otázok ma neváhajte kontaktovať .

S pozdravom Tibor Ferjančík - tel. kontakt 0904 288 083 

 

TOPlist